T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürümüz Başkanlığında Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi

Yayın Tarihi : 3.10.2023

   İl Tarım ve Orman Müdürümüz Tanju ÖZKAYA başkanlığında yapılan toplantıda İl Müdür Yardımcısı, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri ve konu sorumluları hazır bulundu.

   Toplantıda öncelikle geride bıraktığımız üretim sezonunun değerlendirilmesi yapıldı. Genel olarak ilimizin hububatta bereketli bir sezon geçirdiği rekoltenin yüksek olduğu sonucu paylaşıldı.  2024 yılı yeni sezonla ilgili olarak hazırlıklarına başlanılması gerektiği söylendi, Ayrıca Toplantıda devam eden 2023 yılı Güz dönemi şap aşılaması kampanyası değerlendirildi. Hayvan Sağlığı konuları ele alındı. Bakanlığımızın diğer bir konusu olan gıdayla ilgili devam eden denetimler görüşüldü.

   Toplantıda Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürümüz Tanju ÖZKAYA yaptığı genel değerlendirme de  Malumunuz tarımsal üretim artık en önemli gündem maddelerinin başında geliyor, Yozgat ta 45.000 ne yakın çiftçisiyle 18000 hayvancılık işletmesiyle Türkiye nin 5. Ekilebilir Arazisine sahip önemli bir üretim merkezi konumundadır. Ülkemiz için önemli olan bütün stratejik ürünlerde hububatta, baklagilde, şeker pancarında ilk beşte olup biz buna ülkemiz için diğer bir stratejik ürün olan yağlık ayçiçeğini eklemek de hedeflerimiz arasında  son üç yılda yapılan çalışmalarla bunda da önemli mesafe aldık. Artık biliyorsunuz dekara bir kilo verim dahi çok kıymetli bu bağlamda hububatta ve baklağilde Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüyle yerli ve milli çeşitlerimizin çiftçilere tanıtımı için ortak denemeler kurmaktayız. Ayrıca 70 a yakın değişik ürün gruplarında deneme ve demonstrasyonlar gerçekleştirmekteyiz. Sonuçlarını düzenlediğimiz etkinliklerle üreticilerimizle paylaşmaktayız. Hayvancılıkta özellikle bizim teşvik ettiğimiz koyun yetiştiriciliğinde sayımız artmaktadır. Hayvan hastalıklarıyla mücadelemiz hız kesmeden devam edecektir.

   Böyle önemli tarım şehrinde üretimin aksamaması ve artarak devam etmesi için her daim üreticilerimizle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada beraber olacağız Bakanlığımızın çalışmalarını yaptığı faaliyetleri Tarımsal Desteklemelerini üreticilerimize aktarmaya devam edeceğiz.

   İl Müdürümüz ayrıca tüm ilçe ve köy muhtarlarıyla geçmiş hasat sezonu ve gelecek ekim sezonu ile ilgili değerlendirme toplantıları yapacağını belirtti.