T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SÜNE MÜCADELESİ EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

Yayın Tarihi : 13.04.2023

   İl Müdürlüğümüzde Bitki Sağlığı Uygulama Programı kapsamında süne mücadelesi eğitim toplantısı İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda İl Müdürümüz Tanju ÖZKAYA, Bitkisel Üretim ve Sağlığı Şube Müdürümüz Selman YILDIRIM, Yozgat ve Çorum İl Müdürlüğü personellerinin katılımı ile yapıldı.

   Açılış konuşmasında İl Müdürümüz Tanju ÖZKAYA “Yozgat'ımız tarımsal üretimde önemli merkezlerdendir. Malum hububat ekiminde de ön sıralardayız. Artık günümüzde 1 kg ürün dahi çok kıymetli bu yüzden süne zararlısının ürünler üzerinde açabileceği zararları önlemek amacıyla bugün ki toplantı düzenlendi. Bu bağlamda teknik personellerimize konu uzmanları tarafından süne zararlısı ile ilgili eğitim verilecek. İl genelimizde 20 survey ve 1 kontrol ekibi ile toplam 73 teknik personelle 338 köyde survey çalışması yapılacaktır. Survey çalışmaları ışığında üreticilerimize bu zararlı ile ilgili kritik zamanlarda uyarılarda bulunulacaktır." dedi.

    Toplantıda Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden konu uzmanları Dr. Numan BABAROĞLU, Ziraat Yüksek Mühendisi Emre AKCİ tarafından 2023 üretim sezonunda Çorum ve Yozgat illerinde sürvey çalışmalarında görev alacak teknik personellere süne zararlısının yaşam döngüsü, kışlama yerleri, zarar şekli ve mücadele yöntemleri konularında bilgilendirme yapılmıştır.