T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yerli Yeşil Mercimek Ekimi Yapıldı

Yayın Tarihi : 3.04.2023

   Yerli Yeşil Mercimek çeşitlerimizin demonstrasyon ekimleri Sarıkaya ve Sorgun İlçelerimizde yapıldı. Ekim İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personellerinin kontrolünde yapıldı.

   Yapılan demonstrasyonla ilgili olarak İl Müdürümüz Tanju Özkaya şunları söyledi; 

  “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak İlimizde bitkisel üretimi artırmak için değişik ürün gruplarında Araştırma Enstitüleriyle birlikte çalışmalar yapmaktayız. Bunlardan biride Yeşil mercimektir. Yeşil mercimek üretiminde İlimiz Ülkemizde 1. Durumdadır. Bu üretimi daha da artırmak ve yerli çeşitlerimizi yaygınlaştırmak amacıyla demonstrasyon ekimleri yapıyoruz.

   İlimizde çiftçilerimiz, yeşil mercimekte genelde kendi aralarında değişimle ve piyasadan aldıkları tohumluklarla ekim yapmaktadırlar. Oysa Bakanlığımızın araştırma kuruluşlarınca geliştirilmiş olan daha çok verim veren çeşitlerimiz mevcuttur. Bu çeşitleri İlimiz çiftçilerine tanıtarak yaygınlaştırmak ve mercimekte verimi artırarak üretim miktarını daha da artırmak için İlimizde yeşil mercimek ekimini en çok yapıldığı Sorgun ve Sarıkaya ilçelerimizde 4 köyde 5 önder çiftçimizle birlikte 50 dekar alanda demonstrasyon ekimleri yapıldı.

   Bu ekimlerde Bakanlığımıza bağlı Ankara Tarla bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilmiş olan çeşitlerden BozokKaragülMeyveci2001 ve Gümrah çeşitleriyle Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Çiftçi çeşitleri Yeşil Mercimek çeşitlerinin ekimlerini yapıldı.

   Ayrıca bu ekimlerle birlikte doğayla dost tamamen organik olarak üretimi yapılan Bakanlığımıza bağlı Toprak Gübre ve Su Kaynakları Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından üretilerek satışı yapılan Rhizobium bakterisi içeren mikrobiyal gübre kullanımı yapıldı. Bu gübrenin uygulanışı da çiftçilerimize gösterildi.

   Yapılan bu deneme ekimi üretim sezonu boyunca İl ve ilçe teknik personelimiz tarafından takibi yapılacak olup hasatları çiftçilerimizle birlikte yapılarak sonuçlar çiftçilerimize ve kamuoyuna duyurulacaktır."​