T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Mikoriza Mantarıyla % 10 Verim Artışı

Yayın Tarihi : 25.11.2020

  Demonstrasyon çalışması, İlimiz Merkez İnceçayır köyünde engelli ve önder çiftçimiz Resul Karakavak  ve Aydıncık'ta önder çiftçimiz Mustafa Keskin ile mikoriza mantarının verime etkisini çiftçimize göstermek amacıyla uygulandı.

  Mikoriza mantarının demonstrasyonu ekiminden hasadına kadar İl Müdürlüğümüz teknik personeli kontrolünde çiftçilerimizle birlikte yapıldı.

  Yapılan demonstrasyon ve verim artışıyla ilgili olarak İl Müdürümüz Tanju Özkaya şunları söyledi;

  "Mikoriza mantarı uygulaması önceki yıllarda İl Müdürlüğümüzce birçok üründe uygulanmış ve önemli verim artışları sağlanmıştı. Bu yılda çiftçilerimizin talebi üzerine tekrar uygulandı.

  Mikoriza Mantarı; doğada tabii bir şekilde bulunan faydalı toprak mikroorganizmaları olup bitki köklerine yapışıp bitkinin kökleri üzerinde ayrıca kendi kök uzantılarını oluşturmaktadır. Bu uzantılar, bitkinin kök sisteminin gerçek bir uzantısı gibi görev yapmakta olup köklerin giremedikleri ve uzanamadıkları yerlere girmekte ve toprakta bulunan besin elementlerinin ve suyun bitki tarafından daha iyi alınabilmesini sağlamaktadır. Böylelikle üretimde kalite ve verim artışı sağlamaktadır.

  Bu faydalı spor mantarı steril ortamlarda çoğaltılarak uyur halde paketlenmektedir. Uygulama suya koyularak sporların canlı hale getirilerek tohuma kaplama şeklinde, fidelere uygulanacaksa daldırma şeklinde veya damlama sulamada sulama suyuna katılma şeklinde yapılmaktadır.

  Yapılan uygulamalarda, şeker pancarı tarlasının bir kısmına mikoriza mantarı ile tohum kaplaması yapılmış şeker pancarı tohumluğu ile ekim yapıldı. Geriye kalan kısmına ise normal tohum ile ekim yapıldı. Bu deneme tamamen çiftçi şartlarında yapılmış olup tarlaya fazladan herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Üretim ve hasat sezonu boyunca bu demonstrasyonlardaki bitki gelişim ve verim durumları yerinde izlenmiş olup ürün hasat durumuna gelmiştir. Hasat dönemine gelindiğinde mikoriza mantarı ile aşılanarak ekilen kısmın daha iyi geliştiğini gördük. Yapılan hasatta da mikoriza mantarı ile aşılanmış olan kısımdan % 10 daha fazla ürün alındı.

  Özellikle Aydıncık İlçemizdeki demonstrasyonumuzda mikorizalı olarak üretilen pancarlarımızın normalin üstünde büyüklükte olduğunu gördük.

  Tamamen doğal ve organik bir ürün olan Mikoriza mantarını tarla ve bahçe üretiminde kullanmalarını çiftçilerimize tavsiye ediyoruz. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen çiftçilerimiz İl Müdürlüğümüze başvurabilirler." Dedi