T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yulaf Çeşit Deneme Ekimi Yapıldı

Yayın Tarihi : 18.11.2019

   Hayvancılıkta çiftçimizin yem çeşitliliğini artırmak ve yerli çeşit yulafları çiftçilerimize tanıtmak amacıyla Sorgun İlçemizin Taşpınar ve Merkez Fakıbeyli köylerinde yulaf çeşit deneme ekimi yapıldı.

   Yapılan çalışma ve ekimle ilgili olarak İl Müdürümüz Ziyaattin Özdemir;

   "Hububat grubundan olan yulaf, Anadolu'da çok eskiden beri yetiştirilen ve kullanılan bir bitkidir. Son yıllarda dünyada yulafın insan beslenmesindeki öneminin anlaşılması ve artması, endüstride kullanılmaya başlanması, yeşil yem ve yapay otlaklarda kullanılması ekimin artmasına neden olmuştur. Yeterli nemi olan fakir topraklarda bile yetiştirilebilmektedir. Yulaf bataklık alanların tarım arazisine çevrilmesinde kullanılabilecek bitkilerden biridir.

   Yüksek miktarda yeşil ot veriminin olması, danelerinin yemlik değerinin yüksek olması nedeniyle hayvancılıkta kullanılmaktadır. Buna rağmen ilimizde ekiliş ve üretim alanı azdır. İlimiz tarımında ekilen ürünlerde çeşitliliği ve alternatifleri artırmak ilimiz şartlarında en yüksek ot ve dane verimi veren çeşitlerin belirlenmesi amacıyla yulaf çeşit denemesi uygulanmaktadır.

   Yapılan bu çalışma ile Bakanlığımıza bağlı araştırma kuruluşlarınca geliştirilmiş olan yulaf çeşitlerinin İlimiz ekolojik şartlarında gelişim ve verim durumları gözlemlenip araştırmacılar ve çiftçilerimizle paylaşılacaktır."

Dedi.

   Yapılan ekimde; Bakanlığımıza bağlı Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün geliştirmiş olduğu Kırklar-Küçükyayla-Adayçeşit ile Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsünün geliştirmiş olduğu Diriliş çeşidi olmak üzere 4 çeşit yulaf 2'şer dekarlık alanlara ekildi.

   Bu çeşitlerin üretim sezonu boyunca gelişim ve verim durumları takip edilecek olup sonuçlar çiftçilerimiz ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.