T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AĞAÇ DİKME BAYRAMI - BUGÜN FİDAN YARINA NEFES

Yayın Tarihi : 12.11.2019

   Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığımızın koordinatörlüğünde "Bugün Fidan, Yarın Nefes" düsturu ile ülke genelinde saat 11.11'de, Milli Ağaçlandırma Günü kampanyası kapsamında 81 ilde eşzamanlı 11 milyon fidan toprakla buluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanımız Bekir Pakdemirli'nin Ankara'da vurduğu ilk kazma ile İlimizde de eş zamanlı olarak fidanlar toprağa bırakıldı.

   Bakanlığımızın yürüttüğü kampanyaya İlimizde de bütün Kamu Kurum ve Kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları da destek verdi. İl genelinde 7'den 77'ye 28 bin kişi 11:11'de, 314 noktada ağaç dikme bayramı için bir araya geldi.

   Yozgat Merkez Kabaktepe Erkoçtepe mevkiinde düzenlenen ağaç dikme bayramı ve etkinliğine TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, Yozgat Valisi Kadir Çakır, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, İl Müdürümüz Ziyaattin Özdemir ve kurum müdürleri sivil toplum kuruluş temsilcileri, İl Müdürlüğümüz personeli, ilk ve orta öğretim öğrencileriyle gönüllü vatandaşlar katıldı.

   Ağaç dikiminden bir konuşma yapan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ;

  "Eğer çevremiz güzel olursa orada yaşayan insanların da güzel olması ve iyi duygularla sağlıklı bir şekilde yaşaması daha kolay, daha iyi olur. Türkiye'nin dört bir yanında saat 11.11'de Sayın Cumuhurbaşkanımızın himayelerinde büyük bir fidan dikim kampanyası başlatıldı, adeta milli fidan dikim günü oldu bugün. İnşallah bundan sonra da öyle anılır ve milletimiz bugüne büyük değer verir." Dedi.

   Yozgat Valimiz Kadir Çakır ise yaptığı konuşmasında;

   "Bizim topraklarımız çok önemli ve dünyanın zor bir coğrafyasında yaşıyoruz. İçinde Yozgat'ın da olduğu çok sayıda şehidimizi, gazimizi bu topraklar için verdik. Toprak için kanımızı akıtıyoruz ama toprak bize biz toprağa baktığımız zaman maalesef bu kanın bedelini vermemiş oluyoruz. Bir toprağa, bir insana yapılabilecek en güzel şey toprağı yeşil ile buluşturmak. Bu anlamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde ülke genelinde aynı anda 11 milyon fidan toprakla buluşuyor. Bugün ilimizde de 314 noktada 286 bin 655 fidanı toprakla buluşturuyoruz. İl genelindeki etkinliğimize 28 bin kişi katılıyor. Önemli olan bu fidanları toprakla buluşturmuş olmanın yanı sıra bakımını da ihmal etmemek. Ben buradan fidan dikiminde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."Dedi.

   Daha sonra Ülke genelinde yapılan etkinlikle eş zamanlı olarak Yozgat İl genelinde 314 değişik noktada 286.314 adet fidan toprakla buluşturuldu.

   Cumhurbaşkanlığı kararı gereği bundan böyle her yıl 11 Kasım, 'Milli Ağaçlandırma Günü' olarak kutlanacaktır.