T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yerli Buğday Çeşitlerinin Ekimleri Yapıldı

Yayın Tarihi : 6.11.2019

  Yerli buğday tohumluklarımızı çiftçilerimize tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla buğday çeşit demonstrasyon ekimleri yapıldı.

  Ekimler İl ve İlçe Müdürlüklerimiz teknik personellerinin kontrolünde yapılmıştır. Yapılan demonstrasyon ekimleri ile ilgili olarak İl Müdürü Ziyaattin Özdemir şunları söyledi;

  "İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yerli çeşit tohumların ekilişini İlimizde yaygınlaştırmak amacıyla birçok deneme ve demonstrasyon çalışmaları yapmakta ve bunları kamuoyuna kitle iletişim vasıtalarıyla duyurmaktayız.

  Bu yıl Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü 'Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın' sloganıyla yerli çeşitlerimizin çiftçilerimize ektirilerek yaygınlaştırılması çalışması başlatmıştır.

  Bu kapsamda Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)'ne üye özel sektör firmaları tarafından geliştirilerek tescil ettirilen May8059, May8462 ve Tekfen 2038 çeşitleri ile Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan Kışla ve İmren çeşitleri, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitümüz tarafında geliştirilerek tescil edilmiş olan Nevzatbey çeşitleri  İlimiz Merkez Sorgun ve Yerköy İlçelerimizdeki 4 köye ekilmiştir.

  Bu çeşitlerden İmren çeşidi makarnalık olup diğer çeşitlerimiz değişik yetişme karakterlerine sahip ekmeklik çeşitlerdir.

  Bu çeşitlerden hariç geçen üretim sezonunda ekilerek olumlu sonuç alınan Şanlı Bozkır, Konya 2002 ekmeklik buğday çeşitleri de Toprak işlemesiz ekim demonstrasyonlarında farklı çiftçilerimizin tarlalarına ekilmiştir.

  Bu çeşitlerimizin gelişim ve verimleri üretim sezonu boyunca takip edilecek hasatları çiftçilerimiz ve basın mensupları ile birlikte yapılarak çiftçilerimize ve kamuoyuna tanıtılacaktır."