T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DRONE (IHA) EĞİTİMİ PROJESİ

Yayın Tarihi : 1.11.2019

  2019 ORAN Kalkınma Ajansı tarafından açılan Teknik Destek Programı kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan "Drone (İHA) İle Tarımsal Arazilerin Etkin Kontrolü İçin Personel Eğitimi" 22-25.10.2019 tarihleri arasında yapıldı. 

  İl Müdürümüz Ziyaattin ÖZDEMİR konuşmasında; "Proje ile sahada görevli personelimizin gelişmiş teknolojilerle bilgi ve beceri seviyelerini arttırarak daha kısa sürede ve etkin bir şekilde görevlerini yerine getirmelerini, böylece çiftçilerimize ve İlimize daha faydalı olmalarına katkı sağlamayı hedefledik. Kurumumuzun çalışma konuları arasında yer alan tarımsal faaliyetlerin organizasyonu, kuraklık, sel, tarımsal hastalık ve zararlılar nedeniyle oluşan hasarların tespiti, sularda avcılığın kontrolü başta olmak üzere pek çok alanda Drone kullanımıyla tespit, denetim ve kontrol faaliyetlerini, daha az zamanda, daha az maliyetle, daha az iş gücüyle ve daha doğru bir şekilde yapabilmek amaçlarımız arasındaydı." demiştir. 

  Proje ile İnsansız Hava Araçlarının tanıtımı, Hava Hukuku ve Sorumluluklar, Hava Aracı Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri, Meteoroloji, Bakım-Onarım ve Uçuş pratik eğitimi gibi konularda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün İnsansız Hava Araçları Talimatı kapsamında 30 katılımcımıza eğitim verildi. 

  Eğitim sonunda katılımcılarımıza "İnsansız Hava Aracı Ticari Pilot Sertifikası", "Temel Radyo Haberleşme Eğitim Sertifikası" ve "Katılım Belgesi" verildi.