T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Toprak İşlemesiz Tarımda 5. Yıl Hasadı

Yayın Tarihi : 14.8.2019
  Korumalı Tarım Projesi Toprak İşlemesiz Tarımı Yaygınlaştırma Çalışmaları kapsamında 2014 yılında Yozgat’ta ilk toprak işlemesiz ekime başladığımız Merkez Fakıbeyli köyündeki tarlada 5. Yılın hasadı yapıldı.
  İl Müdürlüğümüzce yapılan toprak işlemesiz tarım çalışmaları ve 5. yıl hasadı ile ilgili olarak İl Müdürümüz Ziyaattin Özdemir şunları söyledi;
  “Gözlemci olarak 2012 yılından, fiili olarak ise 2014 yılından bu yana Toprak İşlemesiz Tarım Sisteminin İlimizde Yaygınlaştırılması amacıyla yoğun bir eğitim, yayım ve demonstrasyon faaliyetleri yürütmekteyiz. 
  Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Daire Başkanlığını koordinasyon ve Desteği ile 2012 yılında Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından Kırıkkale İlinde uygulanan Korumalı Tarım Projesi kapsamında Toprak İşlemesiz Tarımın yaygınlaştırılması projesi demonstrasyon çalışmalarına çiftçi ve teknik personel düzeyinde gözlemci olarak başlamıştık. Bu kapsamda çevre İllerde uygulanan toprak işlemesiz tarım çalışmalarını çiftçilerimiz ve teknik personellerimizin yerinde görmelerini sağladık.
  Toprak işlemesiz tarımı İlimizde uygulamak ve yaygınlaştırmak amacıyla 2014 yılında Merkez Fakıbeyli köyünde önder çiftçimiz Davut Esmer’e ait arazide toprak işlemesiz ekime başladık. İlk yılda başarılı olan bu uygulamayı tarla günü ile çiftçilerimize ve kamuoyuna duyurduk. Daha sonra yaptığımız demonstrasyon ve eğitim çalışmaları neticesinde birçok çiftçimizin bu uygulamayı fiili olarak görmelerini sağladık. Bunun sonucunda birçok çiftçimiz Toprak işlemesiz tarımı uygulamaya başladılar. Bu sistemi uygulayan çiftçilerimiz üretim maliyetleri azalmakta, tarlalarında organik madde miktarı artmakta, tarlaları kuraklık ve erozyondan daha az etkilenmektedir.
  Çiftçimizin daha az emek ve masrafla toprağı işlemeden üretim yapıp aynı verimleri almaktalar hatta bazı yerlerde daha fazla verim aldıklarını görmekteyiz. Bunları görmek bize mutluluk veriyor. 5. toprak işlemesiz ekimini yaptığımız Fakıbeyli köyünde olduğu gibi. Bu tarlamızdan 5. Yıl hasadımız yaptık. Aynı mevkide ve yan tarafında toprak işlemeli olarak ekim yapan tarlalardan daha fazla verim aldık.
  Çiftçilerimize toprak işlemesiz tarımı öneriyoruz. Fakat burada önemli bir husus var. Bu sistemle ilgili İl ve İlçe Müdürlüklerimizden teknik bilgi alıp daha sonra uygulama yapsınlar. Bu sistemi bilinçsiz olarak rastgele her yerde ve tarla da uygulamasınlar. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak biz her zaman çiftçimizin yanındayız. Her türlü yardıma hazırız.”