T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“HAYSAG-HAYVAN SAĞLIĞI VE REFAHI MOBİL UYGULAMASI ”

Yayın Tarihi : 27.5.2019

      Hayvan Hastalıkları ile Mücadele çalışmalarında başarının en önemli şartı kontrollü hayvan hareketleridir. Bir köy, bir belde, bir ilçe veya il genelinde herhangi bir hayvan hastalığı ile mücadele edilebilmesi için öncelikle bölgedeki hayvan varlığının bilinmesi, tüm hayvanların kayıt altına alınmış olması, hayvan hareket ve sevk işlemlerinin bir kontrol altında yürütülmesi gerekmektedir. 

      Bakanlığımız tarafından sevk ve idaresi yapılan bu amaçla kurulmuş hayvan kayıt sistemleri; Türkvet (büyükbaş-küçükbaş kayıt sistemi), Vetbis (aşılama ve hastalık takip sistemi), AKS (arıcılık kayıt sistemi), KBS (kanatlı bilgi sistemi), USKS (ulusal süt kayıt sistemi), UKES (ulusal kırmızı et kayıt sistemi), e-ıslah (suni tohumlama ve ıslah kayıt sistemi), e-reçete (veteriner tıbbi ürün reçete kayıt sistemi) dır.

       Bu sistemlerin genel amacı doğumundan ölümüne kadar tüm sığır cinsi hayvanlar, küçükbaş hayvanlar, arı, kanatlı gibi hayvanların tanımlanması, izlenmesi ve kayıt altına alınmasını, kayıt altına alınan bu hayvanların yaşam döngüsü içerisinde işletmeler arası sevk ve satış işlemlerinin, et,süt ve yavru verimlerinin, hastalık ve aşılama durumlarının, tazminat ve destekleme ödemelerinin, hastalık durumlarında reçete edilen veteriner tıbbi ürünlerin takip işlemlerinin kontrol edildiği ulusal düzeyde, Avrupa standartlarında uygulanan veri kayıt sistemleridir. 

       Bu kayıt sistemlerine ilave olarak  Bakanlığımız tarafından 2018 yılından itibaren " Haysag-Hayvan sağlığı ve refahı" android mobil uygulaması geliştirilerek kullanıma açılmıştır. Bu uygulama ile Türkvet Kayıt Sisteminde kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi sorgulanabilmektedir. 

      Yaklaşan kurban bayramı münasebeti ile kurbanlık hayvanların sevklerinde, alımında, satımında, kesiminde ve kurban etinin muhafazasında dikkat edilmesi gereken hususların yer aldığı "Kurban Rehberi" bu uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlarımız tarafından uygulama üzerinden indirilebilecektir. 

       Haysag uygulaması içerisinde yer alan sorgulamalar menüsünden hayvanın kulak küpe numarası girildiğinde veya küpe üzerindeki barkod telefona okutulduğu zaman hayvanın yaşına ulaşılabilecek ve kurban olmaya uygun olup olmadığı sorgulanabilecektir.

       İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ziyaattin ÖZDEMİR Haysag mobil uygulama ile ilgili olarak vatandaşlarımızın sağlıklı ve dini vecibelere uygun kurban kesebilmeleri amacı ile Bakanlığımızın bu tür bir uygulama geliştirdiğini, android telefonu ve interneti bulunan tüm vatandaşlarımızın bu uygulama sayesinde kurban edeceği hayvana ait bilgilere rahatlıkla ulaşabileceğini beyan etmiştir.