T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yerli Mercimek Çeşitleri Demonstrasyonu

Yayın Tarihi : 11.4.2019

  Yerli çeşitlerimizin yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında Kırmızı ve Yeşil Mercimek demonstrasyon ekimleri İnceçayır köyünde yapıldı.

  Demonstrasyonla ilgili olarak İl Müdürümüz Ziyaattin Özdemir; 

  "İlimiz mercimek üretiminde ülkesel bazda 1. Sıradadır. Bu üretimi daha da artırmak için çalışmalar yapmaktayız.

  İlimizde çiftçilerimiz, yeşil mercimekte genelde ithal çeşit olarak adlandırılan Kanada çeşidinin ekimini tercih etmektedir. Oysa Bakanlığımızın Araştırma kuruluşlarınca geliştirilmiş olan çeşitlerimiz mevcuttur. Ankara Tarla bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş çeşit olan Meyveci çeşidini çiftçilerimize tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla demonstrasyon ekimi yapıldı.

 Ayrıca yeni geliştirilmiş yerli kırmızı mercimek çeşidi olan Mansur çeşidinin İlimiz şartlarında gelişim ve verim durumunu gözleyip değerlendirmek için geçen yıl deneme ekimi yapılmış ve beklenenden daha yüksek verim alınmıştı. İlimizde yerli tohumlarla kırmızı mercimek ekiliş ve üretimini artırmak amacıyla çiftçilerimize duyurmak için demonstrasyon ekimi yapıldı.

 Yapılan bu deneme ekimlerinin takibi üretim sezonu boyunca İl Müdürlüğümüz teknik personelimiz ve çiftçimiz ile birlikte yapılacaktır.

 Hasat, çiftçilerimizle birlikte yapılacak olup sonuçlar çiftçilerimize ve kamuoyuna duyurulacaktır."